Apple vytvoril emotikony pre ľudí so zdravotným postihnutím

Ak bude nová edícia schválená, dostať by sme mali celkovo 43 nových značiek.

Zdá sa vám, že v palete smajlíkov alebo emoji sa už nachádza dostatok položiek? Apple si to nemyslí. V ponuke totiž chýbajú napríklad symboly znázorňujúce ľudí so zdravotným znevýhodnením. Svoju pripomienku dokonca predostrel organizácii Emojipedia. Na novinku upozornil portál Gizmodo.

V súčasnosti môžeme pomocou emoji ikoniek vyjadriť emócie od výmyslu sveta. Môžeme plakať, smiať sa, ukázať svaly, upozorniť na vetu prostredníctvom výkričníka alebo ukazovať rôzne predmety ako knižky, jedlo, kvety... Do zoznamu ikoniek postupom času pribudli aj rôzne ľudské povolania, sexuálna orientácia, tváre rôznych etník a dokonca vymyslené postavičky ako čarodejnice, elfovia alebo zombie. Bohužiaľ, na ľudí so zdravotným znevýhodnením však organizácia Emojipedia zabudla.

Emoji s poruchou zraku, sluchu ale aj motoriky

Na túto skupinu ľudí si spomenula až kalifornská spoločnosť Apple a navrhla trinásť nových emotikonov. Dva typy slepeckých psov, muž alebo žena so slepeckou palicou, muž alebo žena so sluchovým postihnutím, muž alebo žena na elektrickom vozíku, muž alebo žena na manuálnom vozíku, ucho s načúvadlom a bionická ruka a noha. Tie emotikony, u ktorých to bude možné, prídu vo viacerých etnických prevedeniach, čím sa dostaneme až na 43 variantov.

Apple nové emotikony navrhol s Americkou radou pre nevidiacich, Nadáciou pre mozgovú obrnu a s Národným združením nepočujúcich v nádeji, že teraz postupom času sa pomocou obrázkov bude môcť vyjadriť každý, bez ohľadu na svoj zdravotný stav. Teraz sa už len čaká na odobrenie organizáciou Emojipedia, ktorá by dané symboly štandardizovala.

Pridať nový komentár

Restricted HTML

  • You can align images (data-align="center"), but also videos, blockquotes, and so on.
  • You can caption images (data-caption="Text"), but also videos, blockquotes, and so on.