Pracujúcich so zdravotným postihnutím ženú do kúta. Podporu na ich platy majú sociálne podniky štátu vrátiť.

Ľudia so zdravotným postihnutím sa môžu ocitnúť na dlažbe. Varujú pred tým viaceré sociálne podniky, ktoré majú vracať vyplatenú štátnu podporu na takéto pracovné miesta.

Niektoré úrady práce s nimi tento rok uzatvárali zmluvy v rozpore s novým zákonom. Ďalších môže výpadok tisícok eur položiť na kolená.
 

Iné podmienky
Sociálne podniky dávajú robotu tým, ktorí by sa inak len ťažko uplatnili. Vrátane dlhodobo nezamestnaných či tých so zdravotným hendikepom a štát prispieva na ich mzdy.

Slávka v Plaveči pri Prešove napríklad v takomto podniku varí obedy pre dedinčanov.

„Zatiaľ som spokojná, pomocnú silu robím v kuchyni, varíme pre dôchodcov aj pre ľudí z obce,“ opísala. Pochybuje o tom, že by si našla prácu aj v inom prípade.

Tento rok sa ale podmienky pre sociálne podniky, ktoré podporuje štát, zmenili.

Zdravotne postihnutým zamestnancom už nestačí potvrdenie obvodného lekára o ich hendikepe. Štátny príspevok na mzdu dostanú len vtedy, keď prejdú posudkom úradu práce.

Zmena prišla tesne pred Vianocami, viaceré podniky tak stihli podmienky splniť prinajlepšom teraz.

Katastrofálne dopady
Ďalší sú na tom ešte horšie. Dokonca ani niektoré úrady práce si narýchlo prijatú zmenu v zákone nevšimli. A s podnikmi uzavreli tohtoročné zmluvy aj na zamestnancov, ktorí zatiaľ nemajú posudok.

Prišlo sa na to až teraz. A úradníci pýtajú vyplatené tisícky eur späť.

„Aj sociálne podniky, ktoré mali nejakú informáciu, boli uvedené do omylu,, lebo im povedali, že všetko beží po starom. To že sa o štyri mesiace neskôr dozvedajú, že peniaze majú vrátiť a podporu nedostanú, má katastrofálne dopady v mnohých prípadoch,“ priblížil Branislav Ondruš z Aliancie pre sociálnu ekonomiku na Slovensku.

Jeden bratislavský sociálny podnik, v ktorom sme boli, prevádzkuje práčovňu aj malú reštauráciu. Zamestnáva deväť ľudí so zdravotným znevýhodnením.

Ak sa situáciu nepodarí vyriešiť, hrozí, že dvoch ľudí bude musieť prepustiť.

„Máme vrátiť 1500 eur za január. My nedosahujeme nejaké zisky, zamestnávame ľudí s mentálnym postihnutím. Sme si zobrali bankové úvery, som zúfalá,“ povedala riaditeľka sociálneho podniku BIVIO Iveta Mišová.

Kompenzačná schéma
Rezort práce tvrdí, že peniaze by malo vracať asi desať percent podnikov. Na to, ako sa to mohlo stať, nemá vysvetlenie.

„Napriek usmerneniu úradov o kľúčových legislatívnych zmenách, ktoré vstúpili do platnosti od 1.1.2023, až aplikačná prax ukázala, že prechodné ustanovenie zákona o sociálnej ekonomike môže byť úradmi vnímané ako nejednoznačné. Boli následne úrady práce usmernené o správnom uplatňovaní,“ uviedla hovorkyňa rezortu Barbara Turosová.

Odchádzajúci minister práce to nevidí ako problém. No podnikom, ktoré to budú potrebovať, sú vraj aj pod novou vládou pripravení pomôcť.

„Sme pripravení vytvoriť aj kompenzačnú schému, aby žiadnemu podniku nevznikol problém,“ skonštatoval exminister práce Milan Krajniak.
 

zdroj: https://tvnoviny.sk/domace/clanok/725608-pracujucich-so-zdravotnym-postihnutim-zenu-do-kuta

 

Pridať nový komentár

Restricted HTML

  • You can align images (data-align="center"), but also videos, blockquotes, and so on.
  • You can caption images (data-caption="Text"), but also videos, blockquotes, and so on.