Za nedbanlivosť košického notára má platiť štát.

Od mája minulého roka má bratislavská firma Trans-kontakt v rukách právoplatný rozsudok, podľa ktorého jej má ministerstvo spravodlivosti zaplatiť vyše 1,6 milióna eur.

Okresný súd Košice II ešte v roku 2014, a o viac ako tri roky neskôr aj Krajský súd v Košiciach rozhodli, že ide o škodu, ktorá obchodnej spoločnosti vznikla v dôsledku nesprávneho úradného postupu košického notára Stanislava Furdu.

Transkontakt bol jedným z partnerov pripravovanej zimnej medzinárodnej olympiády pre nepočujúcich. Deaflympiáda sa mala uskutočniť vo februári 2011 vo Vysokých Tatrách. Organizoval ju Slovenský deaflympijský výbor na čele so sluchovo postihnutým Jaromírom Rudom.

Projekt nakoniec skončil pre Slovensko medzinárodnou hanbou. Týždeň pred podujatím boli hry zrušené a stovky sklamaných športovcov sa museli vrátiť domov. Organizátor nemal ani prenajaté zimné štadióny či lyžiarske strediská, kde chceli olympiádu usporiadať.

Záruka solventnosti 

Rudu začala vyšetrovať polícia. Okrem iného aj za spreneveru peňazí, ktoré mu ako záruku jeho solventnosti pred firmami, ktoré mali postaviť športoviská a dodať ďalšie služby, poskytol Transkontakt. Ten v roku 2008 uložil do notárskej úschovy S. Furdu 52 miliónov korún (vyše 1,7 milióna eur). 

Trestné konanie skončilo v novembri 2012 právoplatným odsúdením Rudu za podvod a Furdu za porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku z nedbanlivosti. Už bývalý šéf slovenských deaflympionikov dostal trinásť rokov väzenia. Notárovi odvolací súd zmenil trest štrnásť rokov pôvodne uložený okresným súdom na podmienku. 

Súdy skutok ustálili tak, že Ruda peniaze Transkontaktu, s výnimkou 3,5 milióna korún, nevrátil aj s úrokmi, ako sa zaviazal. Furda podľa rozsudku spáchal trestný čin tým, že len na základe kópie dohody o zmene notárskej úschovy na pokyn Rudu previedol na rôzne účty a uskutočnil výbery v hotovosti viac ako 1,6 milióna eur a takto porušil zákonné povinností notára. 

Súd: Dôvera v inštitúcie   

Transkontakt žaloval ministerstvo spravodlivosti na základe zákona o zodpovednosti štátu za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci. Notár je totiž orgánom verejnej moci, keďže je štátom určenou osobou vykonávať notársku činnosť. 

V tomto spore krajský súd vyložil predpisy tak, že štát vždy zodpovedá za činnosť notára, pričom zodpovednosť štátu má prednosť pred osobnou zodpovednosťou notára. 

„Je to zodpovednosť objektívna, teda za výsledok, nie za zavinenie. Tieto povinnosti je treba vykladať extenzívne, lebo ide rovnako o otázku dôvery občanov v právo a inštitúcie verejnej moci,“ napísal v rozsudku senát sudkyne Adriany Murínovej.

Ministerstvo: Chránime nepoctivých 

Ministerstvo spravodlivosti sa bránilo, že škodu spôsobil predovšetkým Ruda, ktorý trestnú činnosť vopred naplánoval. „Ak súd uloží štátu nahradiť škodu, poskytne tak ochranu nepoctivému konaniu, pretože poškodený si ju už nebude nárokovať od Rudu,“ tvrdil právnik ministerstva v odvolaní. 

Rezort tiež namietal, že spoluzodpovedný je aj notár a Transkontakt si mohol náhradu škody voči nemu uplatniť v trestnom konaní alebo ho žalovať o vydanie bezdôvodného obohatenia, čo neurobil. 

Súdy na oboch stupňoch túto obranu odmietli s tým, že je na poškodenom, ktorý zo zodpovedných subjektov sa rozhodne zažalovať. Odvolali sa na pravidlo spoločnej a nerozdielnej zodpovednosti v slovenskom právnom poriadku, podľa ktorého „každý škodca zodpovedá za ostatných a všetci za každého jednotlivého škodcu“

Využili poslednú možnosť  

Podľa verdiktu mal štát zaplatiť firme vysúdenú sumu do začiatku augusta minulého roka. Ministerstvo spravodlivosti potvrdilo, že zatiaľ nič neuhradilo. Proti právoplatnému rozsudku totiž ako poslednú možnosť zvrátiť spor podalo dovolanie. Zároveň žiada Najvyšší súd, aby odložil vykonateľnosť rozsudku. 

„Došlo k porušeniu práva na spravodlivý proces a súd nesprávne právne vec posúdil,“ tvrdí o dôvodoch dovolania hovorkyňa ministerstva Zuzana Drobová s tým, že zatiaľ nemajú rozhodnutie Najvyššieho súdu ani v jednej veci. 

Právna zástupkyňa Transkontaktu Alena Bábiková na otázky neodpovedala. Súd jej priznal trovy konania viac ako 23 – tisíc eur, ktoré má tiež zaplatiť ministerstvo. 

Okresný súd v Banskej Bystrici, ktorý je exekučným súdom pre celé Slovensko, potvrdil, že neeviduje žiadne exekučné konanie, v ktorom by bola oprávnenou firma Transkontakt. 

Furda sa o závere sporu, podľa ktorého má štát platiť za jeho pochybenie, dozvedel od denníka KOŠICE:DNES. „Na pojednávanie som nebol ako účastník či svedok prizvaný. Ste prvý, od koho som dostal informáciu o tomto konaní,“ povedal. 

Furda: Bol to tunel 

Keď si rozsudok v prospech Transkontaktu, ktorý si osvojil závery trestného súdu o tom, že škodu spôsobil notár, preštudoval, vyhlásil, že ho neprekvapuje. Deaflympiádu označil za vopred pripravený tunel, do ktorého bol zatiahnutý, ale neprofitoval z neho. 

„Ani dedinský futbalový turnaj by nemohla organizovať jedna - jediná osoba. Iba idiot môže veriť tomu, že medzinárodné deafolympijské hry kompletne organizoval a riadil jeden - jediný človek, Jaromír Ruda,  ktorý je v tejto veci vo výkone trestu odňatia slobody, a tomu, že konal na vlastnú päsť bez politického krytia a bez zabezpečenia podnikateľských oligarchov,“ odpísal dnes už bývalý notár. 

Zopakoval aj svoju obhajobu z trestného stíhania, podľa ktorej postupoval v súlade so zákonom, keď úschovu vydal Rudovi, v prospech ktorého ako súkromnej osoby firma zložila peniaze. Dodal, že zo zverených prostriedkov „nezobral ani cent“, dokonca mu Ruda za žiaden úkon nikdy nezaplatil. 

Z ruín po zrušenej deaflympiáde je po rokoch moderný štadión

Po skrachovanej deaflympiáde v roku 2011 nezostali len dlhy voči rôznym firmám, ktoré sa na nej mali podieľať, ale aj rozostavané športoviská.

Jedným z nich bol zimný štadión v Kežmarku. Mesto, ktoré malo zmluvu z deaflymjským výborom, potom roky nevedelo rekonštrukciu, ktorá začala pred plánovanými hrami pre nepočujúcich, dokončiť. 

Objekt roky chátral. Ako písalo periodikum Noviny Kežmarok, obyvatelia ho nazývali „najväčšou železnou preliezkou na Slovensku“. 

Posun nastal po výjazdovom zasadnutí vlády Róberta Fica (Smer) v Kežmarku v roku 2016. Mestu kabinet schválili dotáciu milión eur, samospráva zároveň vyhlásila verejnú zbierku, ktorá ale priniesla len dvetisíc eur.  

„Bol to prvý impulz na to, že štadión ešte zachránime. Ak by sa prestavba nezačala v krátkom čase, celý stánok by sme museli nakoniec asanovať,“ povedal pri slávnostnom otvorení štadióna vlani v októbri primátor Kežmarku Ján Ferenčák.  

Normy NHL 

Nová ľadová plocha má kanadské rozmery podľa noriem NHL, teda 61 krát 26 metrov. Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút pri tejto príležitosti poznamenal, že štadión Kežmarok vracia na hokejovú mapu Slovenska. 

Prestavba ruiny zimného štadióna na multifunkčnú halu s názvom Aréna Kežmarok sa začala v septembri 2017 a vo všetkých etapách si vyžiada si približne 7,4 milióna eur. Doterajšia investícia predstavuje takmer 4,3 milióna eur.

Pridať nový komentár

Restricted HTML

  • You can align images (data-align="center"), but also videos, blockquotes, and so on.
  • You can caption images (data-caption="Text"), but also videos, blockquotes, and so on.