O hlasy voličov sa v komunálnych voľbách uchádzajú aj nepočujúci kandidáti

Slovenský zväz nepočujúcich upozorňuje, že sluchovo postihnutí nemajú vytvorené rovnaké podmienky ako počujúci.

O hlasy voličov sa v komunálnych voľbách uchádzajú aj nepočujúci kandidáti

Nepočujúci Jaroslav Cehlárik kandiduje za poslanca v Opoji. Archívne foto: Pavol Machovič

 

V sobotných komunálnych voľbách sa o hlasy voličov bude uchádzať aj najmenej sedem nepočujúcich kandidátov na poslancov obecných a mestských zastupiteľstiev, piati z nich sú členmi výboru Slovenského zväzu nepočujúcich.

Informoval o tom predseda tejto organizácie Jaroslav Cehlárik, podľa ktorého sú v našej legislatíve nedostatky, ktoré neumožňujú nepočujúcim naplno sa zapájať do verejného života.

Zákon nerieši napríklad financovanie tlmočníkov do posunkovej reči pre nepočujúcich v kampani pred voľbami alebo pre nepočujúcich členov volebných komisií.

,,My, nepočujúci, máme problém rovnocenne súťažiť s ostatnými kandidátmi. Preto sa snažíme aktívne riešiť, aby Slovenská republika zabezpečila odstránenie bariér pre nepočujúcich, k čomu sa zaviazala v Dohovore OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím,“ skonštatoval Cehlárik.

O zisteniach, ktoré sa týkajú komunálnych volieb, nepočujúci informovali aj ministerku vnútra Denisu Sakovú.

Cehlárik uviedol príklad Romana Poláška, ktorý potreboval získať pre svoju kandidatúru na post poslanca v Prešove najmenej 500 podpisov voličov.

Mal problém, pretože bez tlmočníka nedokázal komunikovať s voličmi. Ak by si tlmočníka do posunkového jazyka zabezpečil, problém by bol s jeho zaplatením.

Nepočujúci Ladislav Svíčka sa pôvodne stal predsedom jednej z volebných okrskových komisií v Hlohovci. Pre túto prácu by potreboval tlmočníka, legislatíva však nerieši, kto ho má zaplatiť.

Svíčka sa napokon postu predsedu komisie vzdal, pre problémy v komunikácii bude podpredsedom. K zaplateniu tlmočníka sa pár dní pred voľbami prihlásilo mesto Hlohovec.

Cehlárik upozorňuje, že peniaze nie sú jediným problémom, ktorý bráni nepočujúcim naplno sa zapojiť do verejného života.

,,V Trnavskom kraji tlmočnícka služba funguje a vieme tlmočníkov zabezpečiť. Problém je v ostatných krajoch, kde je tlmočníkov nedostatok. Preto by bolo dobré, aby štát na toto myslel nielen v súvislosti s prácou volebných komisií, ale napríklad aj v rámci kampane kandidáta,“ vysvetlil Cehlárik.

 

Okrem Cehlárika, ktorý kandiduje na miesto poslanca v Opoji pri Trnave, sa o posty poslancov uchádzajú nepočujúci Ján Ďurkovič (Veľká Čausa), Michaela Danielová (Senica), Iveta Bačičová (Bratislava), Roman Polášek (Prešov) a ďalší dvaja kandidáti v Bratislave a Žiline.

 

Pridať nový komentár

Restricted HTML

  • You can align images (data-align="center"), but also videos, blockquotes, and so on.
  • You can caption images (data-caption="Text"), but also videos, blockquotes, and so on.