Nepočujúca Slovenka rozbehla v 50 svoj podnikateľský sen. Briti ju dávajú za príklad

Nepočujúca Slovenka vedie úspešné krajčírstvo v najväčšom škótskom meste Glasgow, nazvala ho Expert Stitches. Sen o vlastnom biznise sa jej splnil až po päťdesiatke a navyše v cudzej krajine, kde začínala celkom od nuly. Dnes ju Briti dávajú za príklad všetkým nepočujúcim. Je totiž dôkazom toho, že aj ľudia s hendikepom môžu dosiahnuť svoje sny a kto chce, cestu si nájde.

V roku 2006 si aj s manželom zbalila kufre a odišla zo Slovenska. Prvé roky v zahraničí neboli vôbec ľahké, no na Slovensku sa manželskému páru nežilo tak, ako by si predstavovali. Hoci ich rodina od odchodu odhovárala a nechýbali ani odstrašujúce poznámky pre sluchový hendikep manželov, Slávka a Peter sa odradiť nenechali.

Anglicko si zamilovali už počas návštev, ktorých sa zúčastňovali vďaka Petrovmu pôsobeniu v slovenskej deaflympijskej futbalovej reprezentácii za klub ŠK OLYMP Slovakia. Ich kroky preto po zbalení kufrov smerovali práve do Veľkej Británie.

Začiatky neboli jednoduché

Čakalo ich však dlhé hľadanie a pretĺkanie sa zamestnaniami. Začali v anglickom meste Coventry, no napokon sa presunuli do škótskeho Glasgowa, kde si obaja našli prácu takmer okamžite. Ihneď zapadli do komunity ďalších Slovákov a pridali sa aj do širokej komunity nepočujúcich.

Kým sa Slávka dostala k vlastnému biznisu, vystriedala niekoľko krajčírskych zamestnaní. Jedného dňa dostala od svojho šéfa ponuku prevziať biznis do vlastných rúk, a keďže jej ako vyštudovanej krajčírke skúsenosti ani vedomosti nechýbali, rozhodla sa túto výzvu prijať.

Po vlastnom obchodíku túžila už počas štúdií v Bratislave, no sen sa jej splnil až o tri desaťročia, dokonca v cudzej krajine, kde začínala celkom od nuly.

„Na odkúpenie obchodu využila všetky svoje úspory, so zvyškom jej pomohla rodina. Jej podnikaniu sa darí už viac ako šesť rokov. Problém nemala ani so zvládnutím potrebnej legislatívy, ľudia vrátane úradníkov sú v Škótsku veľmi nápomocní. Napríklad, podnikateľov štát skutočne podržal aj počas minuloročného lockdownu,“ vysvetľuje nevesta úspešnej podnikateľky Klaudia Stieranková.

Nenechala sa odradiť

Hoci boli začiatky pre nepočujúcu Piešťanku v zahraničí ťažké, dnes vedie úspešný biznis a na Škótsko nedá dopustiť. V krajine ju dokonca dávajú za príklad.

„Slávka je veľmi pozitívne zmýšľajúci človek. Kým som ju nepoznala, súcitila som s ľuďmi so zdravotným problémom. Po tom, ako som manželov Stierankovcov spoznala, môj pohľad sa celkom otočil. Vidím, že ľuďom s hendikepom vôbec nič nechýba, práve naopak, sú omnoho vnímavejší ako bežní, zdraví ľudia. Poctivo pracujú a je obdivuhodné, čo všetko dokážu a zvládnu,“ s veľkým rešpektom dodáva Slávkina nevesta.

Dnes je manželská dvojica rada, že nedala na odhováranie rodiny a známych. Hrdá majiteľka každé ráno odomyká dvere na svojom krajčírstve a víta zákazníkov. Hoci je nepočujúca, problém s komunikáciou nemá, klientom odčítava z pier, v prípade potreby použije pero a papier.

Svedomito sa však venovala štúdiu, aby sa naučila porozumieť anglickému jazyku aj v posunkovej reči, pretože i tá sa naprieč jednotlivými krajinami líši. „Obavy z komunikácie s domácimi boli asi jedny z najväčších. No Slávka má k životu veľmi pozitívny prístup a nezľakla sa ani tejto výzvy. Dnes má množstvo stálych klientov, ktorí si ju i jej prácu vážia,“ vysvetľuje ďalej nevesta podnikateľky.

V zahraničí ju dávajú za príklad

Slávka tak v šiestej dekáde svojho života vedie biznis celkom sama, v cudzej krajine a navyše so zdravotným hendikepom. Je dokonalým príkladom toho, že kto chce, nájde si cestu, nie výhovorku. V jej stopách kráčajú aj dvaja synovia Stierankovcov, ktorí v Británii podnikajú v oblasti gastronómie.

Britská asociácia nepočujúcich (British Deaf Association) dokonca postavila podnikateľku do úlohy vzoru pre všetkých nepočujúcich Britov s jednoznačným odkazom: Aj nepočujúci ľudia môžu dosiahnuť to, po čom túžia a stať sa tým, kým chcú.

Krajčírstvo Expert Stitchces je zamerané na úpravu a opravu odevov, no venuje sa aj návrhom a šitiu odevov od smokingov cez bežné oblečenie až po svadobné šaty. Popri krajčírstve Slávka podniká aj v oblasti výroby a predaja sójových sviečok či umelých ružových kytíc.

Slávka Stieranková má 56 rokov a od narodenia je nepočujúca. Šitie a prácu s látkami si zamilovala už ako dieťa. Vyštudovala krajčírstvo a dnes vedie vlastnú obchodnú prevádzku v Glasgowe. S manželom Petrom Stierankom, rovnako nepočujúcim, sa stretli počas štúdia v Bratislave. Hoci je Slávka pôvodom z Piešťan, sen o podnikaní si plní v zahraničí. Odísť za lepšími pracovnými podmienkami sa manželia rozhodli v roku 2006 už ako rodičia dvoch dospelých synov. V Škótsku našla svoj domov napokon celá rodina vrátane synov. Manželský pár veľmi rád cestuje a celá rodina je veľkým fanúšikom futbalu. Peter Stieranka je niekdajším kapitánom slovenského deaflympijského futbalového tímu a patrí k najlepším nepočujúcim hráčom zo Slovenska.

 

zdroj: https://www.forbes.sk/nepocujuca-slovenka-rozbehla-v-50-svoj-podnikatelsky-sen-briti-ju-davaju-za-priklad/

Pridať nový komentár

Restricted HTML

  • You can align images (data-align="center"), but also videos, blockquotes, and so on.
  • You can caption images (data-caption="Text"), but also videos, blockquotes, and so on.