TRAPAS ministerstva zdravotníctva: Pri videu zabudlo na DÔLEŽITÚ vec!

Tlmočníčka do posunkového jazyka Barbara Randušková má ťažké srdce na ministerstvo zdravotníctva! Na sociálnej sieti sa pustila do rezortu pre chýbajúce titulky videí na sociálnej sieti.

Inkriminované video pochádzalo z predstavenia očkovacej kampane z dielne ministerstva zdravotníctva. „Dnes už naozaj neexistuje nič, čo by mohlo slúžiť ako výhovorka k tomu, prečo nie je video otitulkované,“ napísala Randušková na sociálnej sieti. Dodala, že sama titulkovala videá a 2-minútové, podobne ako to problémové, jej nezabralo ani pol hodinu. Pripomenula, že častokrát chýba tlmočník aj priamo na vládnych tlačových konferenciách, kde členovia vlády častokrát oznamujú dôležité informácie pre chod krajiny.

Na aféru nakoniec zareagovalo aj samotné ministerstvo. „Neskôr sa mi ozvala osoba, ktorá spravuje sociálne siete a napísala mi, že túto informáciu posúva na kompetentných. Vzápätí mi poslala informáciu, že do popisu videa dodali prepis,“ vysvetlila Randušková pre denník Plus JEDEN DEŇ. Jedným dychom dodala, že jej bolo prisľúbené zabezpečovanie titulkov v budúcnosti. Či takéto zmeny rezort zdravotníctva skutočne plánuje dlhodobo, sme sa nedozvedeli. Tlačové oddelenie totiž na naše otázky neodpovedalo.

„Sluchovo postihnutí majú obrovský deficit informácií. Dá sa povedať, že sa im odstávajú častokrát len sprostredkovane. Ak by boli otitulkované, tento proces by zabral podstatne menej času pre sluchovo znevýhodnených. Prístup informácií pre sluchovo znevýhodnených je dôležitý najmä v súčasnej situácii. Dohodnúť otitulkovanie videa pri tom nie je najmenší problém,“ povedal nám Martin Šauša, ktorý sa venuje tvorbe titulkov videí a spolupracuje aj s Asociáciou Nepočujúcich Slovenska.

Videá na sociálnych sieťach netitulkuje viacero ministerstiev. Preto sme oslovili jednotlivé rezorty s otázkami na túto tému. „Je naším záujmom, v nasledujúcom období, zamerať sa aj na prostredie sociálnych sietí a postupne všetky výstupy za rezort obrany titulkovať,“ informovala nás hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Tlačové oddelenie ministerstva vnútra nám odkázalo, že v súčasnosti uvádzajú všetky dôležité informácie v textovej podobe. „Pri niektorých videách, ktoré majú napríklad preventívny charakter alebo obsahujú dôležitú informáciu pre občanov, budeme zvažovať v budúcnosti aj uvádzanie titulkov,“ napísali nám.

Šauša vystríha, že v podobnom prípade môže ísť o znevýhodňovanie nepočujúcich. „Priznám sa, niekedy je pre mňa  ako pre počujúceho komplikované nájsť si informácie pokiaľ nie sú flesh informácie. Technológie postupujú a titulky sa dajú tvoriť aj priamo počas natáčania videí,“ zakončil Šauša. Ostatné rezorty nám do uzávierky neodpísali.

 

zdroj: https://www1.pluska.sk/spravy/z-domova/trapas-ministerstva-zdravotnictva-pri-videu-zabudlo-dolezitu-vec

Pridať nový komentár

Restricted HTML

  • You can align images (data-align="center"), but also videos, blockquotes, and so on.
  • You can caption images (data-caption="Text"), but also videos, blockquotes, and so on.