Filmy v kine mu tlmočil otec. Prvýkrát v histórii udeľovaní Oscarov získal zlatú sošku nepočujúci herec

Víťazný film CODA je o dcére nepočujúcich rodičov, ktorá počuje, a ktorú baví spev. V živote sa však bude musieť rozhodnúť medzi svojimi snami a rodinnými povinnosťami.

Herec Troy Kotsur sa na udeľovaní Oscarov zapísal do histórie filmového priemyslu. Stal sa prvým nepočujúcim mužským hercom, ktorý získal sošku Oscara v kategórii najlepší herec vo vedľajšej úlohe za rolu vo filme CODA.  Kotsur, viditeľne dojatý uznaním, mal pri nástupe na pódium slzy v očiach. Mnohí z publika v Divadle Dolby vstali a mávaním rúk mu venovali tichý potlesk.

 

Pocta obetavému otcovi

„Je úžasné byť tu na tejto scéne. Nemôžem uveriť, že som tu. Naozaj sa chcem poďakovať všetkým úžasným nepočujúcim divadelným scénam, na ktorých som mohol rozvíjať svoje herecké remeslo,“ uviedol pri preberaní prestížnej ceny. Zlatú sošku Oscara venoval v prvom rade svojmu otcovi, ktorý mal mimoriadny talent pre posunkovú reč. Práve otec ho sprevádzal do kina, kde mu ochotne prekladal, čo odznelo vo filmoch. Po vážnej autonehode však jeho otec ochrnul, a tak stratil schopnosť dorozumieť sa so synom. „Aj tak ma všetko naučil on,“ vysvetlil dojatý Kotsu, ktorý Oscara venoval aj všetkým nepočujúcim.

 

Nerobiť z nepočujúcich obete

Troy Kotsur získal cenu za postavu Franka Rossiho, nepočujúceho rybára so zmyslom pre humor a s veľkým srdcom. „Som unavený z toho, že nepočujúcich vykresľujú vo filmoch ako obete. Tentoraz chcem v tomto filme ukázať nejakému skutočnému nepočujúcemu, že táto postava je drsný chlapík, nepočujúci muž, ktorý bojuje rovnako ako ktokoľvek iný. Jediné, čo je iné, je spôsob komunikácie,“ vysvetlil Kotsur o víťaznom filme CODA.

Tento moment prišiel 35 rokov po tom, čo sa herečka Marlee Matlinová stala prvou nepočujúcou herečkou, ktorá získala Oscara za výkon vo filme „Bohom zabudnuté deti“. Práve Matlinová inšpirovala Kostura k herectvu aj napriek hendikepu. „Pre nepočujúceho herca je táto cesta veľmi náročná. Máme málo príležitostí, no ona pokračovala, bola vytrvalá a potom som ju nasledoval,“ vysvetlil vďačný Kotsur, ktorý sa stal prvým nepočujúcim hercom v histórii, ktorý sa môže pochváliť víťazstvom Oscara.

 

zdroj: https://www.dobrenoviny.sk/c/204643/filmy-mu-v-kine-tlmocil-otec-prvykrat-v-historii-udelovani-oscara-ziskal-zlatu-sosku-nepocujuci-herec?utm_source=facebook&utm_medium=organic&utm_campaign=posty-marec-2022&utm_content=coda-oscar-28-marec-2022&fbclid=IwAR0NJk1pWF2bgdDogtPUXKquz063uxO0dxqph3BEgcg4ethycBzM8SqywrQ

video_embed

Pridať nový komentár

Restricted HTML

  • You can align images (data-align="center"), but also videos, blockquotes, and so on.
  • You can caption images (data-caption="Text"), but also videos, blockquotes, and so on.