Oscara za najlepší film získala CODA. Favorit bolestivo prepadol, Will Smith plakal

Víťazom je sentimentálny príbeh o nepočujúcej rodine.

BRATISLAVA. Takto by sa to mohlo páčiť divákom. Najnovším držiteľom Oscara je CODA, rodinný príbeh o talentovanej speváčke, ktorá má nepočujúcich rodičov.

Zvíťazil napriek tomu, že nemal zastúpenie v režisérskej kategórii, čo sa v dejinách cien americkej akadémie stáva len výnimočne.

Jeho režisérka Sian Heder však získala Oscara za adaptovaný scenár a Troya Kotsura vyhlásili za najlepšieho herca vo vedľajšej kategórii. Pred ním sa to žiadnemu nepočujúcemu hercovi nepodarilo.

Je to jednoduchá matematika. CODA má troch Oscarov, čo sa môže zdať málo v porovnaní so sci-fi Duna, ktoré ich má šesť - pravda, najmä v technických kategóriách.

Ešte menej ich však má film Sila psa, ktorý sa dlho považoval za favorita.

Až bolestivo pôsobí, že z desiatich nominácií mu nezostalo skoro nič - len jedna cena. Ale zase zaslúžená. Za najlepšiu réžiu ju dostala Jane Campion.

Ona je zase prvou ženou, ktorej sa v režisérskej kategórii podarilo vyhrať dvakrát. Prvýkrát uspela s legendárnym Pianom v roku 1994.

Po troch rokoch sa Oscary vrátili k moderovanej ceremónii. Túto úlohu dostali hneď tri komičky naraz - Wanda Sykes, Regina Hall a Amy Schumer. Vďaka nim mal večer šťavu a vtip. Veselá nálada výrazne prevážila opatrné zmienky o vojne na Ukrajine.

Najviac emotívne naladený však bol Will Smith, ktorý dostal Oscara za úlohu otca a trénera sestier Williamsových.

Vo svojom prejave plakal. Ale až potom, ako dal facku komikovi Chrisovi Rockovi, ktorý vtipkoval o jeho manželke. Smith sa odvolal na ochranársky syndróm, ako mal aj Richard Williams - tvrdil, že chce byť nádobou lásky. Ambasádorom ochrany a starostlivosti o druhých.

Prvou, kto dostal cenu, je Ariana DeBose. Má ju za vedľajšiu rolu Anity v novej verzii West Side Story. Zaujímavosťou je, že Rita Moreno, ktorá hrala v tej pôvodnej verzii z roku 1961, má za tú istú cenu Oscara tiež.

Oscara za zvuk dostali Mac Ruth, Mark A. Mangini, Theo Green, Doug Hemphill, Ron Bartlett za sci-fi Duna.

Duna priniesla Oscara aj kameramanovi Greigovi Fraserovi.

Ešte pred priamym prenosom tvorcom filmu Duna odovzdali Oscara aj v kategóriách najlepší strih, výprava, hudba. Triumfoval aj vďaka špeciálnym efektom.

Za najlepší krátky animovaný film vyhlásili The Windshield Wiper.

Za najlepší krátky dokument vyhlásili The Queen of basketall.

A za najlepší krátky hraný film The Long Goodbye.

Film Oči Tammy Faye bol najlepší v kategórií make-upoch a účesoch.

V kategórii celovečerných animovaných filmov uspel Encanto.

Za najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe členovia akadémie vybrali Troya Kotsura za film CODA. V tejto kategórii bola silná konkurencia. Kotsur je prvým nepočujúcim hercom, ktorému sa to podarilo.

Ako sa očakávalo, najlepším cudzojazyčným filmom je Drive My Car z Japonska. Málokedy sa stáva, že cudzojazyčný film sa presadí aj v hlavnej kategórii, toto je ten prípad. Pred pár dňami práve vstúpil do našich kín.

Vďaka kostýmom vynikol film Cruella.

Za pôvodný scenár bol ocenený herec, scenárista a režisér Kenneth Branagh za Belfast.

Za adaptovaný scenár má Oscara Sian Heder, podpísaná pod film CODA.

V kategórii celovečerných dokumentov členovia akadémia najčastejšie hlasovali za film Summer of Soul.

Oscarová skladba odznela v bondovke Nie je čas zomrieť. Spieva ju Billie Eilish.

Keď už sa zdalo, že Sila psa napriek desiatom nomináciám nedostane žiadnu cenu, prišla kategória réžia a tam triumfovala Jane Campion.

Najlepším hercom je Will Smith, ktorý vo filme King Richard: Zrodenie šampiónok hrá otca tenisových legiend - sestier Williamsových.

Jessica Chastain má Oscara za strhujúci výkon v hlavnej úlohe filmu Oči Tammy Faye. Hrala kresťanskú kazateľku, ktorá podporovala LGBTI komunitu.

Posledná cena - v hlavnej kategórii - putuje filmu CODA.

Odovzdávanie Oscarov sa vrátilo do Dolby Theatre.

Americká filmová akadémia má už niekoľko rokov problém s malou sledovanosťou. V tom jej veľmi nepomohla ani pandémia, naopak. Najprv boli kiná zatvorené, potom si ľudia odvykli do nich chodiť.

Ich záujem sa presúva k streamovacím službám, čo sa Oscar pokúša reflektovať. Dvaja veľkí konkurenti - CODA a Sila psa si cestu k divákom hľadali cez Apple TV, respektíve Netflix.

Len Duna dokázala v USA dosiahnuť tržby nad sto miliónov dolárov. Ostatní kandidáti sa ledva vyšplhali k zisku 40 miliónov dolárov, čo tiež môže ovplyvniť to, koľko ľudí sa na oscarový večer pozeralo.

 

zdroj: https://kultura.sme.sk/c/22870902/oscary-2022-ceny-filmova-akademia-vitazi.html?ref=njct
 

Pridať nový komentár

Restricted HTML

  • You can align images (data-align="center"), but also videos, blockquotes, and so on.
  • You can caption images (data-caption="Text"), but also videos, blockquotes, and so on.