Od odpočúvania až po krokodíla Dundeeho. Matovičove gestá vyvolali konšpirácie, čo nimi chcel povedať

Premiér Igor Matovič už týždeň takmer vôbec nekomentuje politickú situáciu na Slovensku. Na Facebooku, kde predtým zverejňoval väčšinu svojich stanovísk, publikoval posledný príspevok minulý utorok.

Novinári mu mohli klásť otázky naposledy minulý štvrtok, keď na tlačovej konferencii oznámil odchod Mareka Krajčího z ministerstva zdravotníctva. Túto stredu sa vyjadril len k odchodu Milana Krajniaka z ministerstva práce a označil ho za jedného z najlepších ministrov súčasnej vlády.

Novinárov ignoroval aj v utorok v Prezidentskom paláci. Keď sa ho novinárka pred rokovaním so Zuzanou Čaputovou spýtala, či zvažuje demisiu, napomenul ju, že je to len fototermín, na ktorom sa nekladú otázky.

Potom ukázal dve gestá.

Prvým gestom vytvoril pomocou ukazováka a prostredníka písmeno V. Pri druhom geste zdvihol palec a malíček. Zodvihnuté pri uchu môžu znamenať telefonovanie, no premiér si ho priložil na hruď. Druhé gesto zopakoval aj vtedy, keď už sedel s prezidentkou za stolom, no tentoraz mal ruku pod úrovňou stola blízko stehna.

Posunkový jazyk to nie je

Aj keď môžu gestá vyzerať ako znaky posunkového jazyka, nie je to tak. Predseda  Slovenského zväzu posunkujúcich Jaroslav Cehlárik tvrdí, že posunkujúci na Slovensku tomu nerozumejú.

Druhý znak teda zodvihnutý palec a malíček, v posunkovom jazyku existuje, ale používa sa inak. "Niečo tým chce naznačiť, ale skôr je to asi nejaká imidžová záležitosť. Podobne ako bývalý prezident Havel používal V, od ktorého sa odvodíl jeho menný posunok", hovorí Cehlárik.

Prvé gesto, teda písmeno V spolu s poklepkaním na hrudi, vníma skôr ako symbol, ktorý si s niekým dohodol. "Môže skôr ísť o nejaké heslo pre niekoho, niečo ako tajná komunikácia medzi určitou skkupinou ludí, ktorú si spoločne vymysleli", hovorí Cehlárik. 

 

zdroj: https://dennikn.sk/2315136/od-odpocuvania-az-po-krokodila-dundeeho-matovicove-gesta-vyvolali-konspiracie-co-nimi-chcel-povedat/?fbclid=IwAR0kqkPOuvZzCeirHKZZBzqACy-V8za1xROkh-pxXZnQyPVF-YXaJU32c3Q

Pridať nový komentár

Restricted HTML

  • You can align images (data-align="center"), but also videos, blockquotes, and so on.
  • You can caption images (data-caption="Text"), but also videos, blockquotes, and so on.