Tlmočníkom, ktorí do posunkovej reči prekladali tlačovky Matoviča, štát nevyplatil ani cent

Pohár trpezlivosti nepočujúcich pretiekol pred dvoma týždňami, keď premiér Matovič poslal tlmočníka priamo z tlačovky domov.

Neoddeliteľnou súčasťou tlačových konferencií Igora Matoviča o opatreniach proti šíreniu ochorenia COVID-19 sa pred niekoľkými mesiacmi stali tlmočníci do posunkového jazyka.Členov vlády, hlavného hygienika či samotného premiéra tlmočili vždy, keď sa postavili pred kamery. So štítom, ktorý im chránil tvár, neraz po ich boku stáli aj viac než hodinu.

Barbaru Randuškovú, jednu z tlmočníčok, si všimli aj novinári. Médiám poskytovala rozhovory, pozývali ju do relácii aj do podcastov.

Nikto však netušil, že Randušková a ďalší traja tlmočníci pre nepočujúcich nedostali za svoje služby od štátu ani cent. Až do dnešného dňa, keď na problém upozornili.

Šesť mesiacov

„Tlmočníci nedostali za svoju prácu doteraz zaplatené. Už to bude šesť mesiacov, od kedy začali pre úrad vlády tlmočiť,“ napísala Randušková na Instagrame.

Slovenský zväz nepočujúcich preto dnes pred úradom vlády zorganizoval menší protest. Nepočujúcim sa nepozdáva nielen to, že tlmočníci nedostali peniaze, ale ani fakt, že už viac ako dva týždne neboli tlmočníci zavolaní na tlačové konferencie.

Čo si mnohí možno ani nevšimli, môže byť vážny problém pre nepočujúcich, ktorí chcú informácie o opatreniach proti koronavírusu z prvej ruky.

„S úradom vlády sme opakovane komunikovali a žiadali ich o stanovisko, pretože prítomnosť tlmočníkov je pre nás dôležitá, máme právo na prístup k informáciám vzhľadom na vážnosť situácie v súvislosti s COVID-19,“ vyhlásil predseda Slovenského zväzu nepočujúcich Jaroslav Cehlárik.

Matovič ho poslal domov

Kde sa vlastne stala chyba? Keď pred polrokom koronakríza vypukla a vláda začala usporadúvať dôležité tlačové konferencie, s nápadom tlmočiť ich do posunkového jazyka prišli sami nepočujúci.

Úradu vlády dodal zväz tlmočníkov, avšak žiadnu zmluvu nepodpísali. „Pre nás bolo najskôr dôležité, aby boli tlačovky tlmočené, byrokratické záležitosti sme začali riešiť až neskôr. Stále sme sa pýtali, kedy bude zmluva, poslali sme im všetky údaje, dali sme im všetky výkazy,“ vysvetľuje Cehlárik.

Hoci ich vraj úrad vlády stále ubezpečoval, že sa vec vyrieši, žiadny návrh zmluvy nedostali. Ich pohár trpezlivosti pretiekol pred dvoma týždňami, keď premiér Matovič poslal tlmočníka domov priamo z tlačovky.

„Zostali sme šokovaní. Tlmočník tam bol, ale netlmočil. Keď sme sa na to pýtali, povedali nám, že riešia technické problémy a stále sa to naťahovalo,“ dodal Cehlárik. Zväz nepočujúcich sa preto rozhodol protestovať.

Peniaze im doplatia

Situáciu sa pokúsil vysvetliť šéf úradu vlády Július Jakab. Problém podľa neho spôsobilo to, že tlmočníci nemali uzavretú žiadnu zmluvu s úradom vlády, ale s ministerstvom vnútra.

Úrad vlády im preto žiadne peniaze nevyplácal, hoci tlmočili tlačové konferencie na jeho pôde. Na posledné tlačovky vraj tlmočníkov nevolali práve preto, lebo neexistovala žiadna zmluva, o ktorú by sa mohli oprieť.

Cehlárik zasa hovorí, že žiadnu zmluvu neuzavreli ani s rezortom vnútra. Jakab napriek tomu zväzu nepočujúcich sľúbil, že celú záležitosť vyriešia.

„Zmluva je momentálne vo finálnej podobe, kedy ju podpíšeme s tlmočníkmi,“ uviedol Jakab. Podľa Cehlárika by zmluva mala byť pripravená do konca týždňa. Peniaze, ktoré tlmočníkom štát dlhuje, by malo vyplatiť ministerstvo vnútra.

 

zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/818765/tlmocnikom-ktori-do-posunkovej-reci-prekladali-matovicove-tlacovky-stat-nevyplatil-ani-cent/?fbclid=IwAR1mH1cH_Npw5N748WOZpLRCLMB6T1AXKpl_iNXhV6zIDqQzdsEYUHmKItU

Pridať nový komentár

Restricted HTML

  • You can align images (data-align="center"), but also videos, blockquotes, and so on.
  • You can caption images (data-caption="Text"), but also videos, blockquotes, and so on.