Protest tlmočníkov do posunkového jazyka: Matovičová vláda im vraj NEZAPLATILA už 6 mesiacov!

Tlmočníci, ktorí nepočujúcim prekladali často aj viac ako hodinu trvajúce tlačové konferencie po zasadaniach krízového štábu či rôzne brífingy ministrov a samotného premiéra, sa rozhodli protestovať. Za svoju prácu vraj nedostali zaplatené dlhých 6 mesiacov!

Predseda Slovenského zväzu nepočujúcich Jaroslav Cehlárik oznámil protest priamo pred Úradom vlády na pondelok 10.30, pričom prisľúbil, že na politikov bude čakať spolu s nepočujúcimi. Podľa Cehlárika majú iba dve požiadavky. Obnovenie tlmočenia do slovenského posunkového jazyka na tlačových konferenciách alebo brífingoch (už viac ako 2 týždne tlmočníkov nezavolali) a tiež požadujú urýchlenie procesu vyplatenia tlmočníkov za vykonanú prácu. „Od začiatku tlmočenia na Úrade vlády UŽ 6 MESIACOV NEDOSTALI ZAPLATENÉ,“ píše vo svojom vyjadrení Cehlárik. 

„S Úradom vlády sme opakovane komunikovali a žiadali ich o stanovisko, pretože prítomnosť tlmočníkov je pre nás dôležitá, máme právo na prístup k informáciám vzhľadom na vážnosť situácie v súvislosti s COVID-19,“uzavrel.  Krátko po začatí celého protestu sa situáciu pokúša upokojiť riaditeľ tlačového odboru Úradu vlády Richard Pekar, ktorý poslal predsedovi Slovenského zväzu nepočujúcich Cehlárikovi stručnú SMS. "Pán  Cehlárik, nemusíte protestovať.  Príďte, prosím, ku mne, aby sme si veci vyjasnili. Kedy môžete prísť? Ďakujem, Richard Pekar," napísal.

Celú situáciu sa ráno  pokúsil vysvetliť aj  šéf Úradu vlády Július Jakab podľa ktorého na posledné tlačové konferencie neboli tlmočníci prizvaní pre neexistujúcu zmluvu s Úradom vlády. "Len čo budú mať podpísanú zmluvu, tak si dohodneme presné podmienky, kedy ich budeme využívať,"povedal. "Čo sa týka tlačových konferencií, na ktorých doteraz tlmočníci boli, je dohodnuté s ministerstvom vnútra, že sumy, ktoré im prináležia, dostanú vyplatené od ministerstva vnútra podľa zmluvy," vysvetlil s tým, že služby tlmočníkov by vláda rada využívala aj naďalej. 

"Aby som to zhrnul, tlmočníkov sme zdedili po starej vláde, kde bola zmluva s ministerstvom vnútra. Potom sa objavili aj tlačovky, ktoré nesúviseli s pandémiou a ministerstvo vnútra nevedelo, či ich má vyplácať, tak ich nevyplácalo. Ale nemali ani zmluvu s Úradom vlády. Táto zmluva  už je pripravená a čaká na podpis, pričom po jej podpísaní budeme pokračovať v spolupráci  a tlmočníkov bude vyplácať priamo Úrad vlády," uzavrel. 

Ministerstvo vnútra zaplatí za tlmočenie tlačových konferencií na Úrade vlády SR. Po rokovaní vlády to potvrdil minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) v reakcii na stredajší protest nepočujúcich.  "Všetky služby im budú uhradené,“ povedal Mikulec v súvislosti s požiadavkou Slovenského zväzu nepočujúcich o okamžité vyplatenie tlmočníkov. „Tlmočnícke služby boli, rovnako ako iné činnosti v rámci mimoriadnej situácie, brané ako záchranné práce,“ vysvetlil minister vnútra. Dodal, že balík finančných prostriedkov na tieto účely sa uvoľnil len minulý týždeň. „Čo najrýchlejšie sa snažíme všetko uhrádzať,“ ubezpečil tlmočníkov Mikulec.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) tvrdí, že nemal informácie o tom, že by tlmočníci pre nepočujúcich nemali vyplatené faktúry. „Veľmi ma mrzí, čo sa stalo. Som z toho naozaj zhrozený,“ uviedol po rokovaní vlády Matovič. Pred Úradom vlády SR v stredu z dôvodu chýbajúcich tlmočníkov pre nepočujúcich na vládnych tlačových konferenciách protestovali desiatky ľudí. Ako poukázal predseda Slovenského zväzu nepočujúcich Jaroslav Cehlárik, netlmočilo sa už dva týždne a tlmočníci za doterajšiu polročnú prácu nedostali ani zaplatené. Úrad vlády reagoval, že situáciu rieši, tlmočníkom chce zmluvu ponúknuť do konca týždňa.

 

zdroj: https://www1.pluska.sk/spravy/z-domova/nazivo-protest-tlmocnikov-pred-uradom-vlady-zaplatene-vraj-nedostali-6-mesiacov

Pridať nový komentár

Restricted HTML

  • You can align images (data-align="center"), but also videos, blockquotes, and so on.
  • You can caption images (data-caption="Text"), but also videos, blockquotes, and so on.