Malá obec pri Trnave má historicky prvého nepočujúceho poslanca, je len tretí na Slovensku

Rokovania poslancov mu bude interpretovať tlmočník do slovenského posunkového jazyka. 

Opoj 3. augusta (TASR) – Prvým nepočujúcim poslancom obecného zastupiteľstva (OZ) v rámci Trnavského kraja sa stane v obci Opoj pri Trnave Jaroslav Cehlárik (NEKA). Nastúpi ako náhradník za odchádzajúceho poslanca po zložení sľubu na zasadnutí OZ v utorok 4. augusta. Na Slovensku, ako uviedol, pôsobia v orgánoch samosprávy nateraz dvaja poslanci s poruchou sluchu.

Chce dokázať, že aj nepočujúci môžu plnohodnotne vykonávať mandát

Ako informoval Cehlárik, rokovania poslancov v Opoji mu bude interpretovať tlmočník do slovenského posunkového jazyka. Chcem ukázať verejnosti, že nepočujúci môžu vykonávať poslanecký mandát normálne ako ostatní poslanci napriek sluchovému handicapu,“ uviedol Cehlárik, ktorý je predsedom Slovenského zväzu nepočujúcich i Trnavskej asociácie sluchovo postihnutých. V posledných krajských voľbách kandidoval aj na post predsedu TTSK.

Cehlárik uviedol, že v samospráve pôsobí prvé volebné obdobie nepočujúci poslanec Ján Ďurkovič vo Veľkej Čausi, druhýkrát bola do zastupiteľstva v Žiline zvolená nedoslýchavá poslankyňa Jana Filipová.

„S Jánom Ďurkovičom sme si dali za cieľ bojovať za vytvorenie podmienok, aby nielen nepočujúci poslanci, ale aj ostatní zdravotne postihnutí mohli bez rôznych prekážok, ktoré je možné postupne odstrániť, zastávať politický mandát. Podľa Dohovoru OSN o právach ľudí so zdravotným postihnutím je Slovensko povinné okrem iného vytvoriť podmienky pre politický život ľudí so zdravotným postihnutím. Tento dohovor Slovensko ratifikovalo v roku 2010, ale doteraz sa nik nevenoval tejto problematike ani sa nevytvorili podmienky, aby zdravotne postihnutí občania mohli pôsobiť v politike,“ dodal Cehlárik.

 

zdroj: https://www.dobrenoviny.sk/c/187796/mala-obec-pri-trnave-ma-historicky-prveho-nepocujuceho-poslanca-je-len-treti-na-slovensku?fbclid=IwAR0LbS1pkb7mysswGFe4oyBfCBw65MyZxm1bVFYbLNW0pSwV2t4wh36eJ4g

Pridať nový komentár

Restricted HTML

  • You can align images (data-align="center"), but also videos, blockquotes, and so on.
  • You can caption images (data-caption="Text"), but also videos, blockquotes, and so on.