Powered by

Objavte znovu web!
.Knihy o nepočujúcich.
Predstavíme vám romány, v ktorých vystupujú nepočujúci,

buď ako hlavní hrdinovia, alebo ako „vedľajší“.

Je to zaujímavé čítanie, ktoré ukazuje svoj pohľad na svet,

do ktorého je ponorený aj svet nepočujúcich.
Ako prosím?
Autor: David Lodge

Je to vtipný a dojemný román. Je o profesorovi Desmondovi Batesovi, ktorý odchádza do predčasného dôchodku. Vôbec si ho však nevie užívať. Má problémy so sluchom. Kým on sa lúči s profesionálnym životom, manželkina kariéra začína prekvitať. Vďaka svojej hluchote sa Desmond nechtiac zapletie s mladou ženou, ktorej správanie ho vyvedie z rovnováhy. Je o snahe muža vyrovnať sa s hluchotou a smrťou, starnutím a smrteľnosťou, komédiou a tragédiou v ľudskom živote.
Beethovenov synovec (len v češtine Beethovenův synovec)
Autor: Jacques Brenner

Ústrednou postavou tohto románu je Karl van Beethoven, ktorý je synovcom skladateľa Ludwiga van Beethovena. Je o vzťahu medzi nimi. Pre svoje okolie je skladateľ komplikovanou postavou preto, lebo stráca sluch. Po smrti svojho brata zobral synovca Karla do starostlivosti.
Bez svetla a zvuku
Autor: Katja Behrens

Je to životopisný príbeh hluchoslepej Helen Kellerovej, ktorá ako dvojročná stratila zrak aj sluch. Nikto jej nevedel pomôcť, až kým neprišla vychovávateľka Anna Sulivanová, ktorá s ňou našla spoločnú „reč“. Príbeh píše, ako Helen prebiehal život a ako sa stala spisovateľkou.
Dievčensky hrob (je len v češtine – Dívčí hrob)
Autor: Jeffery Deave

Tento román je detektívkou o 3 nebezpečných vrahoch, ktorí utiekli z väzenia. Práve išiel školský autobus, ktorý viezol 8 nepočujúcich školáčok s učiteľkou. Školáčky sa stanú ich rukojemníčkami v bývalej jatke. Vrahovia kládli požiadavky a vyhrážali, že ak sa požiadavky nesplnia, zavraždia každú hodinu jednu školáčku. Príbeh pokračuje napätím, kde sa policajný šéf a vodca tých väzňov bojujú vo „vojne nervov“. Práve policajti sú si vedomí, že keď nebudú úspešní, bývalá jatka sa môže zmeniť na jeden veľký dievčenský hrob.
Hlídač č. 47 (len v češtine)
Autor: Kopta Josef

Je to vojnový psychologický román o traťovom strážcovi (hlídač), ktorý sa vyrovnáva so svojim osudom, životnými skúsenosťami, láskami a s osudovou žiarlivosťou. Strážcu zasiahne strata sluchu, ktorá je len dočasná, ale naďalej predstiera, že nepočuje, aby zistil o čom hovoria ľudia.
Goyove prízraky
Autori: Miloš Forman, Jean-Claude Carriere

Úspešný film o španielskom maliarovi Goyovi sa dočkal aj literárnej podoby vo forme knihy. V roku 1872 prichádza Francisco Goya na španielsky kráľovsky dvor ako maliar. Príbeh je o Goyovi a jeho múze Inés. Inés je odsúdená za kacírstvo. Po mnohých rokoch sa Goya zoznamuje s mladučkou prostitútkou Aliciou, vďaka ktorej sa dozvedá celú pravdu o Inés a otcovi Lorenzovi. Goya ako 50-ročný stráca sluch.
Goya I., II.
Autor: Lion Feuchtwanger

Goya čiže krutá cesta poznania - životopisný román v dvoch zväzkoch o veľkom umelcovi - maliarovi. Opisuje jeho pohnutý život - vášnivú lásku, jeho boj so zúfalstvom z hluchoty, beznádej zo smrti svojej ženy, detí aj najlepšieho priateľa a jeho cestu k vrcholnému umeniu.
Lenka a Pavlík sú kamaráti
Pavlík je Nepočujúci. Vzal si kamarátku Lenku do svojej školy pre Nepočujúce deti. Lenka sa naučila mnoho nových vecí. Vie ukázať niektoré posunky a písmenká prstovej abecedy.
Osud je v tvojich rukách (je len v češtine – Osud je v tvých rukou)
Autor: Anna Domanská

Je to životopisný príbeh poľského nepočujúceho Michala. Kniha je spoveďou matky, ktorá doviedla svojho nepočujúceho syna, napriek ťažkému osudu v povojnovom Poľsku, až k promócií na vysokej škole.
Pieseň lásky (len v češtine – Píseň lásky)
Autor: Catherine Andersová

Alex Montgomery s hrôzou zistí, že jeho mladší brat zneužil prosté dievča. Rozhodol sa, že zachráni rodinnú česť - ožení sa a vychová bratovo dieťa. Postupom času zistí, že Annie nie je slabomyseľná, za akú všetci považovali, ale že je nepočujúca. Formálny zväzok s pôvabnou nepočujúcou Annie od základu zmení jeho život.
Príbeh podivuhodnej lásky (je len v češtine – Příběh podivuhodné lásky)
Autor: Carl Johann Vallgren

Jedného dňa sa v nevestinci súčasne narodia 2 deti. Dievčatko – Henrieta, ktoré je zdravé a chlapček – Hercule, ktorý je nepočujúci, nemý a všemožne znetvorený trpaslík. Vonkajším vzhľadom odpudzuje okolie, ale má výnimočné duševné schopnosti. Henrietu a Hercula spája hlboký cit, ale po nejakej dobe sa musia nadlho rozísť. Hercule sa vydá na cestu, aby našiel stratenú lásku a zmysluplný život.
Raz za život
Autor: Danielle Steel

Príbeh je o spisovateľke Daphne, ktorá stratila manžela a dcéru pri požiari v byte. Bola nešťastná, ale to, že čakala druhé dieťa, ju držalo pri živote. Narodil sa nepočujúci syn a matka sa rozhodla naplno sa mu venovať. Po čase si však uvedomila, že ho nedokáže všetkému naučiť sama a tak ho poslala do internátnej školy pre nepočujúcich. Začala písať romány, ktoré mali úspech. Vzťah s riaditeľom školy sa zmenil na priateľstvo. A priateľstvo na lásku.
Reči reči (je len v češtine - Řeči řeči)
Autor: T. Coraghessan Boyle

Román, kde hrdinkou je nepočujúca žena, ktorá sa stane obeťou krádeže identity cez kreditnú kartu. Polícia nič nerobí, a tak sa žena rozhodne so pátrať so svojim priateľom. Zároveň v románe vystupuje muž, ktorý ukradol jej identitu. Práve ten muž s kriminálnou minulosťou žije vždy pod iným menom a predstiera, že je lekár.
Srdce je osamelý lovec (je len v češtine - Srdce je osamělý lovec)
Autor: Carson McCullers

Je to mozaika príbehov niekoľko odlišných ľudí. Nepočujúci John Singer práve prišiel o svojho taktiež nepočujúceho a navyše mentálne postihnutého najlepšieho priateľa, ktorý musel byť umiestnený do ústavu. Ďalšími postavami sú večne opitý Blount, veľmi hrdý černošský doktor a jeho odcudzená dcéra Portia, ktorí sa obidvaja po svojom snažia bojovať s predsudkami.
Šaman
Autor: Noah Gordon

Príbeh je o lekárovi a mladej žene - indiánke, ktorej zachránil život. Lekár pracoval medzi indiánmi, a tam sa naučil o liečivej sile prírody. Mal nepočujúceho syna, ktorý veľmi ľahko prenikol do tajov prírodného liečiteľstva. Keď nepočujúci syn vyrástol, stal sa nástupcom otcovej lekárskej tradície a prvým nepočujúcim lekárom v Amerike.
Škola na Výsluní (len v češtine)
Autor: Ivo Pelant

Kniha je podľa rovnomenného seriálu Českej televízie Škola na Výsluní. V mestečku menom Cerhemice, ktoré je blízko i ďaleko od Prahy, majú i školu Na Výsluní. Je to príbeh zo života školy, kde je tam aj učiteľka, ktorá má nepočujúcu dcéru. Dcéra chodí do bežnej školy s počujúcimi.
Tichý výkrik
Autor: Emmanuelle Laborit (nepočujúca)

Je to životopisný príbeh francúzskej dievčiny Emmanuelle, ktorá sa narodila ako nepočujúca. Opisuje svoje detstvo, obdobie dospievania a svoje prvé životné úspechy. Prežívala obdobie bolestnej samoty, pochybnosti a beznádeje, ale aj šťastie, spolupatričnosť a slávu.
Via Lucis (je len v češtine)
Autor: Jindra Jarošová

Je to životopisný príbeh hluchoslepej američanky Helen Kellerovej, ktorá ako dvojročná stratila zrak aj sluch. Zvyšnými 3 zmyslami (čuch, chuť a hmat) sa orientuje vo svojom svete. Napriek tomu sa stane šikovnou študentkou na univerzite v Harvarde, spisovateľkou a organizátorkou pomoci ľudom so zmyslovým postihnutím.
Výrečné ticho
Autor: Sandra Brown

Lauri je obetavá učiteľka nepočujúcich detí. Televízny moderátor Drake má dve smutné tajomstvá – dcéru, o ktorej je presvedčený, že nebude môcť viesť normálny život, a mŕtvu manželku, na ktorú nevie zabudnúť. A napokon je v tomto príbehu ešte nádherné, slabo počujúce dieťa Jennifer. Títo traja majú šancu stať sa rodinou - no každý z nich musí nájsť hlas, aby vyjadril svoju potrebu byť milovaný.
Vždy nie je navždy
Autor: Helen Van Slyková

Príbeh z prostredia newyorskej rodiny talentovaných hudobníkov Antoniovcov. Susan sa zamiluje a vydá sa za pianistu Richarda Antoniniho. Narodí sa im dievčatko, ktoré je nepočujúce.
Zázračný delfín
Autor: Pascal Noa Bercovitchová

Príbeh priateľstva medzi chlapcom a delfínom, odohrávajúci sa na brehu Červeného mora. Jeho hrdinom je chlapec, ktorý vo veku piatich rokov spadol zo stromu tak, že stratil sluch a prestal rozprávať. Odvtedy žil utiahnuto od ostatných. Jedného dňa, ako lovil ryby, sa pri jeho člne zjavil delfín. Odvtedy sa títo dvaja takmer od seba neodlúčili, až raz chlapcova rodina s ohromením zistila, že ich syn začal znovu hovoriť.

Copyright © 2006-2011 - OZ Myslím - centrum kultúry Nepočujúcich

O nás    Reklama    Info: info@nepocujuci.sk