Powered by

Objavte znovu web!
.Filmy o nepočujúcich.
Predstavíme vám filmy, v ktorých vystupujú nepočujúci ako aj

počujúci herci, buď ako nepočujúci hlavní hrdinovia alebo ako

„vedľajší“. Filmy poukazujú svoj pohľad na svet, do ktorého je

ponorený aj svet nepočujúcich. Vyberáme hlavne tie filmy, ktoré sa

dostali do našich alebo českých kín, do slovenskej i českej televízie

a na DVD.
87. okrsok: Postrach
Žáner: dráma

Obsah: Ďalšie spracovanie jednej z knižných detektívok Eda Mcbaina v hlavnej úlohe s jeho „dvorným detektívom“ zo známeho okrsku 87. Tentoraz pátra po hromadnom vrahovi mladých žien. Hlavná svedkyňa v prípade je nepočujúca a je to manželka detektíva menom Steve Carella.
Anjel strážny
Žáner: rodinný film

Obsah: Film je natočený podľa poviedky Gigot. Gigot je mrzutý, nemý domovník. Jeho život sa skladá len z opráv kvapkajúcich kohútikov a pokazených dverí. V priebehu 1 roku zistí, že sú veci, ktoré sa nedajú opraviť len lepiacou páskou a náčiním, ale láskou a odpustením. Príde totiž dievča, ktoré rozohreje Gigotovo srdce.
Babel
Obsah: Je to spleť ľudských osudov. Dvojica Američanov (Richard a Susan) je na zájazde v Maroku, avšak kvôli Susanovej chorobe musia pobyt predĺžiť. Opatrovateľka Amélia sa bojí, že nestihne svadbu príbuzných v Mexiku a tak sa rozhodne aj s opatrovanými deťmi tajne odísť. V Japonsku rieši mladé nepočujúce dievča svoje psychické problémy, pretože matka spáchala samovraždu a otec nie je schopný so svojou dcérou komunikovať.
Blázinec (nepočujúca herečka Marlee Matlin)
Obsah: V 15 rokoch sa u Ruth Ellisonovej objavuje skleróza. Neskôr je pripútaná na invalidný vozík. Babička sa o ňu stará. Až keď babička zomrie, Ruth sa dostane do zariadenia pre telesne a mentálne postihnutých. Z veselého dievčaťa sa stane arogantná rebelantka, ktorá si myslí, že lekári ju chcú pochovať. Neskôr však začína pomáhať ostatným ľudom v zariadení a posilňuje ich odvahu zaradiť sa do normálneho života.
Bohom zabudnuté deti (nepočujúca herečka Marlee Matlin)
Obsah: Milostný príbeh Johna Leedsa, špeciálneho pedagóga a nepočujúcej tvrdohlavej dievčiny menom Sarah. Vzťah učiteľ a žiačka postupne prerastie v lásku tak vášnivú, ktorá rozbila bariéru ticha, ktorá ich oddeľovala.
Čítaj mi z pier (Čti mi ze rtů)
Žáner: krimi, dráma

Obsah: Film je o Carle, ktorá je nedoslýchavou sekretárkou. Jedného dňa je jej pridelený ako spolupracovník Paul, bývalý väzeň. Po prvotných rozpakoch využije Carla jeho zlodejských schopností k presadeniu sa v práci a on na oplátku jej schopností čítať z pier k splateniu svojich dlhov. Zo vzťahu, ktorý bol založený iba na prospechu oboch sa však začne vyvíjať pevnejšie puto.
Dážď padá na naše duše
Žáner: dráma

Obsah: Dramatický príbeh mladého muža menom Joko, ktorý utiekol z väzenia. Dievčatko menom Kika žije s nepočujúcou matkou (herečka je nepočujúca), s otcom sa stretáva zriedka. Joko ukradol auto, ale v aute bolo Kika, ktoré čakalo na svojho otca. Medzi nimi vzniká pevné priateľstvo.
Duša ako kaviár
Žáner: komédia/dráma

Obsah: Na pohrebe otca sa Jana a Anna dozvedia o nevlastnom bratovi Vladimírovi. Anna túži byť krásna a dokonalejšia a netrpezlivo čaká na svoju prvú lásku. Jana je na pokraji nervového zrútenia. A Vladimír, neúspešný maliar, odišiel od svojej manželky a nepočujúcej dcérky. Chcel by sa k nim vrátiť, ale jeho žena odmieta. Je to mozaika osudov, je to cesta za šťastím na ktorej človek veľakrát urobil chybu, ale napokon musí opraviť.
Exponát roku 1825
Žáner: kriminálny film

Obsah: Film je o exponáte z roku 1825. Kam sa podel vzácny exponát? Po čom pátrajú mafiáni? Nájde sa stratený exponát?
(Ukážka filmu tu).

Falošná pravda (nepočujúca herečka Marlee Matlin)
Obsah: Nepočujúca športovkyňa Lillian je zatiahnutá do vražednej aféry. Lupič mince dá novinárovi mincu. Ten ju ukryje v záznamníku svojej trénerky, nepočujúcej Lillian, ktorá sa pripravuje na blížiaci sa mestský maratón. Novinár zahynie, keď sa jeho vozidlo zrúti z mosta a zlikvidovaný je aj lupič mince. A Lilian je vyspovedaná políciou a o minci nič nevie.
Goyove prízraky
Obsah: V roku 1872 prichádza Francisco Goya na španielsky kráľovsky dvor ako maliar. Príbeh je o Goyovi a jeho múze Inés. Inés je odsúdená za kacírstvo. Po mnohých rokoch sa Goya zoznamuje s mladučkou prostitútkou Aliciou, vďaka ktorej sa dozvedá celú pravdu o Inés a otcovi Lorenzovi. Goya ako 50-ročný stráca sluch.
Gróf de Solar (1991)
Obsah: Príbeh nepočujúceho chlapca v 18.storočí, o ktorého sa stará abbé de ľ Epée, ktorý bol zástancom posunkového jazyka vo vzdelávaní nepočujúcich.
Hlídač č. 47
Žáner: dráma/trihler

Obsah: Je to vojnový psychologický film o traťovom strážcovi (hlídač), ktorý sa vyrovnáva so svojim osudom, životnými skúsenosťami, láskami a s osudovou žiarlivosťou. Strážcu zasiahne strata sluchu, ktorá je len dočasná, ale naďalej predstiera, že nepočuje, aby zistil o čom hovoria ľudia.
Kde je ukrytá pravda/Vražedná pravda (nepočujúca herečka Marlee Matlin)
Obsah: Advokátka čiernej pleti Lilian chce podporiť Sandera Morgana v senátnych voľbách. Vedúca volebnej kampane, Dana Laceyová, pracuje s Morganom (Brian McNamara) na príprave kampane s stane sa nepriamym svedkom vraždy, keď Morgana niekto nečakane dobodá pri vchodových dverách. Dana je nepočujúca, ale vie odčítavať z pier a niekedy využíva tlmočníka. Napriek tomu, že ohlási vraždu, stáva sa podozrivou. Lilian verí v jej nevinu a ponúkne jej, že ju bude obhajovať. Robí všetko pre to, aby jej pomohla. Dana zatají dôležitú informáciu, že kedysi chodila s Morganovým synom Billom, bola s ním tehotná. Sander Morgan ju donútil ísť na potrat. Bill to svojmu otcovi nikdy neodpustil. Lilian si myslí, že vraždu mohla spáchať nešťastná dvojica, ale bolo to naozaj tak?
Kód neznámy
Obsah: Film sa zameriava na tri osoby: na francúzsku herečku Anne, žobráčku Marie a afrického učiteľa Nepočujúcich Amadoua. Každá z postáv tvorí svoj príbeh, ktorý zvedie postavy dokopy.
Krajina policajtov
Žáner: krimi dráma/trihler

Obsah: Freddy je priemerný šerif, ktorý sníva o tom, že sa stane newyorským policajtom. Pri záchrane svojej milovanej ženy však čiastočne ohluchne. Najskôr objaví dôkaz o vražde, ktorá mala vyzerať ako samovražda a potom aj o korupcii v polícii. Freddy si musí vybrať medzi mužmi, ktorí boli jeho vzorom, ženou, ktorú zbožňuje a zákonom, ktorý má presadzovať.
Legenda o Nepočujúcich
Žáner: dobrodružný film

Obsah: Intelektuál Dávid so skupinou kamarátov počas turistiky nájde vzácny artefakt. Rozhodne sa s priateľom Tomášom ho preskúmať. Stretne sa s ambicióznou Katkou a spolu pátrajú. Tomu chce zabrániť farár s nájomným žoldnierom za každú cenu. Neskôr sa Dávid dozvie od mnícha desivú minulosť a zostane len jediné tajomstvo. Nájde Dávid posledné tajomstvo alebo ostane navždy skryté?
(Ukážka filmu tu).

Poznámka: Tento film (DVD) si môžete kúpiť. Podrobnejšie informácie tu.
Melódia lásky
Žáner: romantický film

Obsah: Film podľa románu Rosamundy Pilcherovej je o Nine, ktorá zdedí hotel po svojej tete. Zoznámi sa s vdovcom Francisom, ktorý má hudobne nadanú dcéru Isabellu. Isabellu zrazí auto, dostane krvácanie do mozgu a stratí sluch...
Milý Frankie
Žáner: dráma

Obsah: Deväťročný Frankie sa s mamou a babkou sťahujú z jedného miesta na druhé, odkedy si pamätá. Aby chránila svojho nepočujúceho syna pred pravdou, že utekajú pred jeho otcom, slobodná matka Lizzie si vymyslela príbeh. Pravidelne mu píše listy v otcovom mene, v ktorých mu opisuje jeho prácu na lodi Jedného dňa však obaja zistia, že "otcova" loď pripláva do malého škótskeho mestečka, v ktorom práve žijú. Lizzie stojí pred ťažkým rozhodnutím: povedať synovi pravdu alebo nájsť perfektného cudzinca, ktorý perfektne zahrá Frankieho otca.
Mimo ticha/Za hranicou ticha (hrá tam nepočujúca Emanuelle Laborit)
Žáner: dráma

Obsah: Lara celý život žije s nepočujúcimi rodičmi a pomáha im vybavovať každodenné starosti. Lara nachádza lásku k hudbe, ktorej by sa chcela venovať, chcela by mať priateľov, chcela by žiť svoj život. A preto sa musí rozhodnúť, čo ďalej.
Minulosť
Žáner: dráma

Obsah: Nepočujúci František strávil veľa rokov vo väzení. Všetko, čo z odchodu z väznice má, je fotka jeho dievčaťa, Lízy. Vydáva sa na dlhé pátranie. Na konci je bezradný a osamelý. Františkovi v pátraní pomôže kamarát z väzenia, ktorého stretne. Stretnutie ale nie je úplne náhodné a František sa zapletie do nebezpečnej hry. Nič však nechápe, chce len nájsť svoju Lízu vo svete, ktorému nerozumie. Stále však verí, že minulosť môže vrátiť naspäť.
Most do ticha (nepočujúca herečka Marlee Matlin)
Obsah: Je to príbeh Peg, ktorá je nepočujúca. Po autonehode kde zahynul manžel sa nedokáže postarať o svoju dcéru Lisu. Pegini rodičia si Lisu berú k sebe napriek nesúhlasu dcéry. Od svojho priateľa Dana prijíma Peg ponuku na rolu v novej hre v divadle Nepočujúcich.
Nepočujem zlo (nepočujúca herečka Marlee Matlin)
Obsah: Nepočujúca športovkyňa Lillian je zatiahnutá do vražednej aféry. Lupič mince dá novinárovi mincu. Ten ju ukryje v záznamníku svojej trénerky, nepočujúcej Lillian, ktorá sa pripravuje na blížiaci sa mestský maratón. Novinár zahynie, keď sa jeho vozidlo zrúti z mosta a zlikvidovaný je aj lupič mince. A Lilian je vyspovedaná políciou a o minci nič nevie.
Nevidím zlo, nepočujem zlo
Žáner: komédia

Obsah: Wally je slepý, hlučný a drzý. Dave je nepočujúci, tichý a slušný. Priamo pred ich očami sa stane vražda. Wally a Dave sú jediní svedkovia.
Opus pána Hollanda
Žáner: hudobná dráma

Obsah: Film je o stredoškolskom učiteľovi hudby, jeho kariére a rodine. Túži po uznaní a sláve. Je predovšetkým skladateľ, ale musí uživiť rodinu a vyrovnať sa s tým, že jeho vlastný syn trpí stratou sluchu.
Podozrivý
Žáner: krimi dráma/trihler

Obsah: Sudca spácha samovraždu a jeho sekretárka je mŕtva. Z jej vraždy obvinia nepočujúceho Vietnamca, ktorý momentálne je bezdomovcom. Pridelia mu advokátku a tá sa snaží nájsť skutočného vraha.
Pupendo
Žáner: komédia

Obsah: Film je z obdobia, kedy generácia zažila slobodu z pražskej jari v roku 1968. Hlavnou postavou je Bedřich, ktorý žije so svojou manželkou a dvoma synmi, kde jeden je nepočujúci.
Raz za život
Obsah: Príbeh podľa románu Danielle Steel je o spisovateľke Daphne, ktorá stratila manžela a dcéru pri požiari v byte. Bola nešťastná, ale to, že čakala druhé dieťa, ju držalo pri živote. Narodil sa nepočujúci syn a matka sa rozhodla naplno sa mu venovať. Po čase si však uvedomila, že ho nedokáže všetkému naučiť sama a tak ho poslala do internátnej školy pre nepočujúcich. Začala písať romány, ktoré mali úspech. Vzťah s riaditeľom školy sa zmenil na priateľstvo. A priateľstvo na lásku.
Scény u mora
Obsah: Film o udalosti jedného leta v prímorskom mestečku. Muž nepočuje a pracuje ako smetiar, zatiaľ čo dievčina trávi čas iba mlčanlivým nasledovaním svojho priateľa. Jej oddanosť je taká veľká, že jej nevadí, keď mladíka očarí surfovanie a venuje tomu svoj voľný čas.
Sirota
Žáner: thriller, mysteriózny, horor, dráma

Obsah: Ide o film, kde manželia majú dve deti, syna a dcéru, ktorá je nepočujúca. Celá rodina s ňou posunkuje. Chcú adoptovať ešte jedno dieťatko, pretože žena čakala tretie dieťatko, ktoré sa narodilo už mŕtve. V sirotinci našli 9-ročné dievčatko, ktoré bolo sirotou. Až keď ju zobrali domov, zistili, že malé dievčatko s anjelským výzorom nie je tým, čím sa zdá.
Srdce je osamelý lovec
Žáner: dráma

Obsah: Je to mozaika príbehov niekoľko odlišných ľudí. Nepočujúci John Singer práve prišiel o svojho taktiež nepočujúceho a navyše mentálne postihnutého najlepšieho priateľa, ktorý musel byť umiestnený do ústavu. Ďalšími postavami sú večne opitý Blount, veľmi hrdý černošský doktor a jeho odcudzená dcéra Portia, ktorí sa obidvaja po svojom snažia bojovať s predsudkami.
Škola na Výsluní
Žáner: rodinný seriál

Obsah: V mestečku menom Cerhemice, ktoré je blízko i ďaleko od Prahy, majú i školu Na Výsluní. Je to príbeh zo života školy, kde je tam aj učiteľka, ktorá má nepočujúcu dcéru. Dcéra chodí do bežnej školy s počujúcimi.
Škola pre život
Žáner: rodinný seriál

Obsah: Pokračovanie seriálu Škola na Výsluní. Sú to rôzne príbehy ôsmakov, napríklad dobrodružné pátranie po tajomnom požiari, nečakané situácie, problémy prežívania nepočujúcej Lenky s prostredím počujúcich.
Štvorlístok
Žáner: dráma

Obsah: Osudové stretnutie dvoch nepočujúcich ľudí, ktorí sa náhodou stretnú a zamilujú sa. Ich láska sa naplní a splodí počujúceho syna. Príbeh je o ňom, ako pôsobí svojim postojom k rodičom (ukážka filmu tu).

Poznámka: Tento film (DVD) si môžete kúpiť. Podrobnejšie informácie tu.
Štvrté proroctvo
Žáner: sci–fi film

Obsah: V roku 1959 bola ako súčasť slávnostnej ceremónie na počesť otvorenia novej základnej školy uložená časová kapsula. Tá obsahovala výkresy niektorých študentov a list papiera so zdanlivo náhodnými radmi čísel. O päťdesiat rokov neskôr je kapsula opäť vykopaná a list s číslami sa dostane do rúk Caleba, nepočujúceho syna profesora Johna Koestlera, ktorému sa číselnú sériu podarí rozlúštiť. Odkaz presne opisuje všetky strašné udalosti a katastrofy, ku ktorým v uplynulých rokoch došlo. Zisťuje, že ostávajú tri katastrofy, ku ktorým ešte nedošlo. A ak ten papier hovorí pravdu, posledné z nich zničia svet.
Štyri svadby a jeden pohreb
Obsah: Film je o svadbách. 32-ročný Charles má veľa záujemkýň na vydaj, ale on sa ešte nechce ženiť. Ale jeho kamaráti sa ženia a už pomaly má menej a menej slobodných kamarátov. Stretne však Američanku Carrie, do ktorej sa zamiluje, neskôr zistí, že ona sa chce vydávať za niekoho iného. Charles má nepočujúceho brata, kde jeho slová boli dôležitým krokom v Charlesovom živote.
Tajomné dieťa (2006)
Obsah: Píše sa rok 1773, kdesi vo Francúzsku je v lese nájdený zranený nepočujúci chlapec. Chlapca sa ujal abbé de l´Epée, kde ho naučil posunkový jazyk. Takto mu vráti zdravie a jeho dôstojnosť. Uverí chlapcovi, že bol unesený a zranený a jeho matka je bohatou šľachtičnou. A tak sa rozhodne abbé pre spravodlivosť.
Tichá láska (herečka Emmanuelle Laborit je nepočujúca)
Žáner: romantická dráma

Obsah: Mníška Antónia je krásna, ale nepočujúca. Každý deň dochádza z kláštora do azylového domu, kde vypomáha. Jedného dňa Jedného dňa tu uvidí zlodeja Mikasa, ale pomôže. Mikas, tridsaťročný „turista“ z Vilniusu, k nej pocíti vďačnosť. Mikas je tiež nepočujúci. To ich zblíži. Obidvaja partneri sú však veľmi rozdielni. Antónia neprestáva túžiť po umení, zatiaľ čo jej partner má skúsenosti len z cirkusu. Ona žije vo svete ideálov, vzdelanosti a kultúry, on do Švajčiarska prišiel kradnúť.
Vražedné ticho (nepočujúca herečka Marlee Matlin)
Obsah: Skupinu nepočujúcich študentov zajmú traja trestanci, ktorým sa podarilo ujsť z väzenia. Vedením akcie na záchranu študentov poveria špeciálneho agenta FBI, ktorý chce vyjednávaním dosiahnuť prepustenie rukojemníkov, ale súčasne aj zatknúť utečencov. Učiteľka Melanie sa zase za každú cenu usiluje pomocou posunkového jazyka pomôcť agentom, aby sa záchranná akcia skončila bez obetí.
V tieni Beethovena
Obsah: Krásny a jemný príbeh o posledných rokoch Beethovenovho života, jeho vášni, žiadostivosti, utrpení, jeho láske a jeho genialite... Beethoven dokončuje Deviatu symfóniu, svoje najvýznamnejšie dielo. Beethoven je nepočujúci, chorý, v častých zlých náladách, často opitý a úplne sám. Ľudia ho obdivujú a zároveň ním pohŕdajú, odcudzujú práve pre jeho hrubosť a bezcitnosť, nikto mu nerozumie a nie je pri ňom nikto, kto by mu pomohol v jeho najhorších chvíľach. Vzťah medzi Beethovenom a Annou je najskôr neohrabaný až trápny, čoskoro sa mení v ozajstné priateľstvo a vzájomne prospešné hudobné partnerstvo, ktoré umožnilo premiéru Deviatej symfónie a prinieslo v posledných chvíľach Beethovenovi šťastie a pokoj.
Vzájomné objatie
Žáner: dráma

Obsah: Walter sa spamätáva zo smrti svojej sestry dvojičky. Spoločne s matkou sa stará o sestrinu dcéru a navštevujú pravidelne terapeutické sedenia. Na to sedenie chodí aj Linda, ktorá sa vyrovnáva s brutálnou smrťou manžela a nezvláda výchovu nepočujúceho syna. Walter a Linda sa stretnú a je časom sa ich osudy stretnú.
Zázračná vychovávateľka
Žáner: životopisný príbeh (Dva filmy – jeden z roku 1962 je čiernobiely a druhý film z roku 2000 je farebný a herci sú iní.)

Obsah: Už ako dieťa žila Helen Keller v tme a tichu. Bola totiž hluchoslepá. Rodičia Helen vzali na pomoc mladú vychovávateľku Annu Sulivan, ktorá je sama čiastočne postihnutá. Pomôže Helen pochopiť svet, ktorý nevidí a nepočuje.
Zabiják z Bangkogu
Obsah: Príbeh bitkára a jeho partnera. Bitkár Kong nič nepočuje, takže nemôže prezradiť tajomstvá. Jedného dňa dostanú úlohu. Hlavný hrdina sa zoznamuje s milujúcou ženou a začína pochybovať o správnosti svojich činov. Práve ten pocit v jeho profesii znamená najväčšieho nepriateľa.

Copyright © 2006-2011 - OZ Myslím - centrum kultúry Nepočujúcich

O nás    Reklama    Info: info@nepocujuci.sk