Legutký odovzdáva žezlo Pristačovi

Kráľ lyžiarskych svahov, niekdajší deaflympijský medailista, má svojho nástupcu.

KEŽMAROK. V rakúskom meste Innerkrems sa uskutočnili 2. majstrovstvá sveta nepočujúcich v alpskom lyžovaní a snoubordingu. Vďaka obetavosti a nezlomnej vytrvalosti trénera, otca i deda v jednej osobe – Martina Legutkého st. malo na nich svoje zastúpenie aj Slovensko. Syn Martin Legutký ml., vnuk David Pristač a vnučka Terézia Pristačová úspešne reprezentujú svoju krajinu i klub TJ Vysoké Tatry aj bez štátnej podpory.

1

Tréner, otec, dedo a jeho odchovanci. Zľava: Martin Legutký st., Terézia Pristačová, David Pristač a Martin Legutký ml.(Zdroj: aml)

Zvládol maturitu aj preteky

David Pristač suverénnym spôsobom ovládol neoficiálnu súťaž juniorov. Triumfoval v slalome (medzi mužmi 5. miesto), v obrovskom slalome (6.) aj v superkombinácii (5.). V super G neštartoval, keďže v deň pretekov absolvoval písomnú maturitnú skúšku, po ktorej sa ihneď ponáhľal do dejiska šampionátu.

„Veľkou výhodou našich súperov bolo to, že na rozdiel od nás už týždeň pred majstrovstvami trénovali v samotnom dejisku podujatia. Od Davida som čakal viac v obrovskom slalome, na ktorý si veril. Druhé kolo mu ale nevyšlo. Podobné to bolo aj v slalome, kde tiež išiel lepšie v prvom kole,“ uviedol Martin Legutký st.

Zažiaril v slalome

V slalome mužov bodoval aj skúsený 45-ročný Martin Legutký ml. Za 19-ročným Davidom zaostal iba o jedno miesto a z celkového počtu 16 pretekárov skončil na 6. priečke. V obrovskom slalome skončil deviaty, v superkombinácii i super G obsadil 10. pozíciu.

„Maťovým top výsledkom bol slalom, v ktorom bol po prvom kole siedmy. V tom druhom zabral naplno,“ zdôraznil tréner kežmarských lyžiarov reprezentujúcich TJ Vysoké Tatry.

Výborne si počínala aj Davidova talentovaná sestra, len 15-ročná Terezka Pristačová, ktorej sa zatiaľ viac darilo len medzi juniorkami. Trikrát obsadila druhé miesto (obrovský slalom, slalom, superkombinácia), raz bola tretia (super G).

Pribrzdila ich choroba

Kežmarčania predviedli v Rakúsku kvalitné výkony napriek tomu, že tesne pred šampionátom ich všetkých premohla choroba, ktorá tak výrazne ovplyvnila prípravu na majstrovstvá sveta.

„Škoda, že nás to postretlo práve tesne pred podujatím. Antibiotiká urobili s organizmom svoje. Nebyť choroby, výsledky mohli byť ešte lepšie. Osud nám trochu neprial,“ uzavrel Martin Legutký st.